Σάββατο 27 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Αναντόλου Εφές 82-72! Ο Ολυμπιακός στο FINAL-FOUR του Λονδίνου!

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Εφές (82-72), γύρισε την εις βάρος του διαφορά (είχε φτάσει και στο -15, 23-38) και σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ προκρίθηκε για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια σε φάιναλ-φορ. Αντίπαλος στα ημιτελικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Αναντόλου Εφές με 82-72 έκανε το 3-2 στη σειρά και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν ακόμα και στο -15 (23-38), όμως στην επανάληψη ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Ολυμπιακού επί της Εφές φέτος σε 7 αναμετρήσεις. Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας γέμισε με περισσότερους από 11.000 οπαδούς των Πειραιωτών να χειροκροτούν τους παίκτες των "ερυθρολεύκων", οι οποίοι προκρίθηκαν για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια σε φάιναλ-φορ (2009 Βερολίνο, 2010 Παρίσι, 2012 Κωνσταντινούπολη και 2013 Λονδίνο).

Οι "ερυθρόλευκοι" σε ένα παιχνίδι, όπου η Εφές πάλευε με όλες της τις δυνάμεις για το "μπρέικ" κατάφεραν με τρίποντο του Έισι Λο 1,22'' πριν το τέλος να ανεβάσουν την διαφορά στους 6 πόντους (76-70) και στη συνέχεια να διαχειριστούν σωστά τον χρόνο που απέμενε, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα για να πάρουν τη νίκη.

Οι Τούρκοι στο πρώτο ημίχρονο έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και έδειξαν να μην επηρεάζονται από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των γηπεδούχων. Στην τρίτη περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, ισορρόπησε, κατάφερε σταδιακά να ελέγξει τον αγώνα και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την πρόκριση στο Λονδίνο. Αντίπαλος πλέον του Ολυμπιακού στο φαίναλ-φορ ο αντίπαλος στον περυσινό τελικό της Κωνσταντινούπολης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο αγώνας:

Ο Ερντέν έκανε το 0-2 για την Εφές, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Λούκας έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους (2-4), με τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλης έπειτα από τρίποντο να σημειώνει το 5-4 για τον Ολυμπιακό. Ο Ερντέν και πάλι με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στην Εφές (5-6) στο δεύτερο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σαβάνοβιτς ξέφυγαν με 5-9 για να βρεθούν στο πέμπτο λεπτό στο +4 (11-15), ύστερα από καλάθι του Ερντέν.

Ο Τζαμόν Λούκας στο αμέσως επόμενο λεπτό έδωσε αέρα έξι πόντων στους Τούρκους (11-17). Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 13-17, ενώ ο Σαβάνοβιτς πέτυχε το 13-19 για την Εφές στο 7ο λεπτό. Ο Σπανούλης με δύο βολές έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (15-19) για να μειώσει ο Κατσίβελης ακόμα περισσότερο (16-19).

Ο Τζόρνταν Φάρμαρ πέτυχε το 21-16 για την Αναντόλου Εφές, με τον Πέρο Άντιτς να μειώνει σε 18-21. Ο Γκιουλέρ έκανε το 18-23 και ο Τζος Πάουελ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τον Ολυμπιακό στο καλάθι (21-23).

Ο Μπάρατς στο 11ο λεπτό έκανε το 21-25 για τους φιλοξενούμενους, με τον Στράτο Περπέρογλου να περνάει στη θέση του Κώστα Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, οι Τούρκοι επωφελήθηκαν και ο Φάρμαρ σημείωσε το 27-21 στο 13'. Ο Γκιουλέρ με τρίποντο έκανε το 30-21, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους εννέα πόντους για την Εφές.

Ο Τζόρνταν Φάρμαρ, έπειτα από άστοχο σουτ του Έισι Λο ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, πετυχαίνοντας το 21-33 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αποσπάστηκαν με 12 πόντους στο 14ο λεπτό και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Τουντσερί με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 36-21, με τον Πρίντεζη να σημειώνει το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 15' (23-36). Ο Φάρμαρ πέτυχε το 23-38 και ο Περπέρογλου με 2/2 βολές σημείωσε το 25-38.

Ο Κάιλ Χάινς έριξε την διαφορά στους 11 πόντους (27-38), με τον κόουτς των Τούρκων, Οκτάι Μαχμουτί να παίρνει τάιμ άουτ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λούκας έκανε το 27-40, με τον Κώστα Παπανικολάου, έπειτα από τρίποντο να ρίχνει την διαφορά στους 10 πόντους (30-40). Ο Σαβάνοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 30-41 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου (33-41).

Ισορρόπησε ο Ολυμπιακός

Ο Λούκας στο 21ο λεπτό του αγώνα έκανε το 43-33 για την Εφές για να μειώσει ο Πάουελ σε 35-43. Ο Αμερικανός των Τούρκων και πάλι έκανε το 45-35. Ο Σαβάνοβιτς σημείωσε το 47-35. Ο Τζος Πάουελ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης έριξε την διαφορά στους 10 πόντους (47-37), με τον Κώστα Σλούκα να περνάει στη θέση του Έισι Λο.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 39-47, με τον Άντιτς να κάνει το τρίτο ομαδικό των Πειραιωτών στο 24ο λεπτό. Ο Σπανούλης έκανε το 41-47, μειώνοντας για τους γηπεδούχους, με τον Γκιουλέρ να κάνει το 49-41 και τον Πάουελ, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση να μειώνει και πάλι στους έξι πόντους (43-49).

Ο Κώστας Σλούκας με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 46-49 για να ισοφαρίσει ο Σπανούλης σε 49-49 στο 27ο λεπτό του ματς. Ο Ερντέν με 1/2 βολές σημείωσε το 49-50, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Πρίντεζης πετυχαίνει καλάθι και φάουλ (52-50), με τον Μαχμουτί να καλεί τάιμ άουτ. Ο Γκιουλέρ ισοφάρισε σε 52-52 και ο Σιπ με 1/2 βολές πέτυχε το 52-53 στο 29'. Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 54-53 και ο Γκουνλούμ με 2/2 βολές πέτυχε το 54-5, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Πέρο Άντιτς με τρίποντο έκανε το 57-55, με τον Έισι Λο να πετυχαίνει το 59-55  στο 32ο λεπτό του αγώνα. Ο Στράτος Περπέρογλου με σουτ ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους στο 32΄(61-55). Ο Σιπ μείωσε σε 61-57 και ο Λο έκανε το 63-57. Παρόλα αυτά, η Εφες αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Σιπ μείωσε σε 66-64 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι δεν στάθηκαν μόνο εκεί και με τρίποντο του Τουντσερί πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (66-67).

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Παπανικολάου στο 36', με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει το 68-67. Ο Πρίντεζης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (71-67). Ο Γκονλούμ με 12 βολές μείωσε σε 71-68 και ο Πρίντεζης έκανε το 73-68, 2:43'' πριν το τέλος του αγώνα και ο Σιπ με 1/2 βολές έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (73-69).

Ο Ερντέν με 1/2 βολές μείωσε σε 73-70 και ο Έισι Λο με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 76-70, 1:22'' πριν το τέλος. Ο Γιώργος Πρίντεζης 53 δευτερόλεπτα πριν τη εκπνοή έκανε το 77-70 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στο φάιναλ-φορ με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7(2), Άντιτς 5(1), Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3(1), Πάουελ 9(1), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 8(2), Κατσίβελης 1.

Εφές (Τουντσερί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 11(1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7(2), Σιπ 6, Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Λούκας 14, Γκιουλέρ 9(1), Μπάρατς 2.