Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2007

ΘΕΕ ΜΟΥ, ΤΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!!!

Το σκορ ήταν 61-49 και η Εθνική έβλεπε με τα κυάλια τη Σλοβενία. Στην άκρη του μυαλού μας ήρθαν τα παιχνίδια με τη Γαλλία και την Αυστραλία αλλά αυτή η αποστολή φάνταζε ακόμη πιο δύσκολη.

Δύσκολη; Τίποτα δεν είναι δύσκολο γι’ αυτήν την ομάδα. Μπορεί για 36, 37 λεπτά να ψάχνεται μέσα στο παρκέ αλλά στα τελευταία τρία λεπτά να ορθώνει ανάστημα, να τρομάζει τον αντίπαλο και να παίρνει επικές νίκες, όπως αυτή. Η Εθνική επικράτησε με το νικητήριο καλάθι του Παπαλουκά και πάρτην κάτω την εξαιρετική μέχρι το 37’ Σλοβενία 63-62!

Χρειάστηκε να βάλουν και οι Σλοβένοι το χεράκι τους βέβαια για να επιτευχθεί αυτή η ανατροπή. Αλλά αν δεν έβγαζε ενέργεια ο Βασιλόπουλος, αν ο Παπαλουκάς δεν τα έδινε όλα σε άμυνα και επίθεση, αν ο Ζήσης δεν έβαζε ένα πολύ κρίσιμο σουτ στο 58-62 για το 61-62 τότε ουδέποτε θα άλλαζαν τα δεδομένα. Όλα αυτά έγιναν. Και η φιλοσοφία του Γιαννάκη («μην κοιτάτε ποτέ το χρόνο, παίξτε μπάσκετ») δικαιώθηκε.

Πηγή: Contra.gr